Četníkova svadba 26.10.2008

Text: Katarína Mičúchová
Foto: Ivan Pohanka

Četníčke som sa svojou návštevou vyhrážala už dávnejšie. V nedeľu 26. októbra 2008 sme s Mifim (Miro) a Majčom (Peter) dostali príležitosť a prideleného kvalifikovaného sprievodcu – Igora a návšteva najväčšej jaskyne v našich končinách sa stala realitou.

O ceste k Četníkovej svadbe som mala jedinú vedomosť – je to zaberačka. Ja by som ju nazvala „cez peklo do raja“. K jaskyni sme prišli poslední, podľa množstva batohov v Prezliekarni sme videli, že akcia dole je už v plnom prúde.

Po vstupe cez Aničkinu studničku a Sobášnu som hneď vo Volejbalovej sieni pochopila, čo Četníčka pre strážovských jaskyniarov znamená. Krásne obrovské priestory sme dobre videli aj vďaka práve prebiehajúcemu dokumentovaniu fotografmi Láďom a Ivanom.

Pitný režim je dôležitý, spievame na každej jaskyniarskej akcii, možno aj preto nemal Igor problém napiť sa v Bukovinského dóme z natečenej vody. Ako bonus k vypitej vode dostal nevedomky do žalúdka aj tri chvostoskoky, ktoré mal Bohuš starostlivo chovať...

Vo Vodopádovom dóme sa v čase nášho príchodu už intenzívne vynášalo blato z mokrej sondy. My sme po krátkom oddychu pokračovali do Priepasťového dómu, Autobusovej plazivky, Krémešky. Za skutočný zlatý klinec považujem Prvomájový dóm s nádhernou výzdobou. Cesta k nemu ma dokázala prekvapiť na každom metri, s obetavou pomocou mojich spoločníkov som ju však zvládla bez problémov. Podpichovanie k plazeniu sa Braňovými ozvenami som pre tento raz prepočula, nabudúce možno naberiem odvahu aj na ne.

Do histórie návštevníkov Četníčky sa zapíšeme ako „tí, čo ju prešli bez prilieb“. Na druhej strane, dámy mi možno dajú za pravdu, že vlasová maska z mazľavého ílovitého blata má rovnako zázračný účinok ako hociktorá tristokorunová z drogérie.

Katka

 V nedeľu som strávil prvýkrát vo svojom živote v podzemí štyri hodiny. Páčilo sa mi všetky starosti nechať niekde tam hore a zdolávať prírodné prekážky. Vyjadrujem obdiv všetkým jaskyniarom, nie každý asi vie, akú si lezenie po jaskyni vyžaduje fyzickú silu, a to ešte nehovorím o kopaní...

Mifi

Skoré prebudenie do pekného rána vo mne vyvolalo zvedavosť. Nasledujúci zážitok bol výborný. Četníkova svadba je zaujímavá a krásna jaskyňa. Po krutom výstupe nahor nasleduje strmý zostup do prekrásnych útrob jaskyne. Niekoľkohodinová prechádzka po jaskyni vám predstaví všetky jej objavené zákutia.

Majčo