Četníkova svadba - "Mokrá sonda" vo Vodopádovom dóme

Michal Uriča

Lokalita: kras Strážova, Zliechovská hornatina

Účastníci akcie: Jaroslav Haššo, Pavol Repka, Michal Uriča

V sobotu 26.7.2008 som stretol Bohuša Kortmana na festivale Country pod hviezdami v Praznove, kde hral i celý festival uvádzal. Keďže na druhý deň odchádzal na dovolenku, skúšali sme na nedeľnú akciu dohodnúť nejakých ďalších dobrovoľníkov. Zo všetkých oslovených nakoniec potvrdili účasť Jaro Haššo a Paľo Repka.

Ráno o 7.30 som u Bohuša naložil krompáč a lokatku a poď ho do Rajca pre Paľa. V Čičmanoch sme vyzdvihli Jara a nakoniec sme sa ešte v Zliechove zastavili po kľúče od Četníčky u Braňa Pružinca. Počasie nám prialo, bolo bezvetrie, obloha bez obláčika a slniečko príjemne hrialo. Mohlo nám priať aj menej, pretože teplo ma stálo mnoho stratených tekutín v šliapaní do svahu Strážova, kam sme sa vyštverali za 40 minút. V Prezliekarni sme sa osušili a prirodzene aj prezliekli. Vchod do Strážovskej priepasti bol tentokrát čistý, bez známok zasypania suťou zo zvetrávajúceho terénu nad priepasťou. Tesne pred desiatou sme vstúpili do Četníčky a teplo nám razom nebolo, spotené telá oblial studený vánok. Začínal som ľutovať rukavice zabudnuté v teple domova.

Prešli sme priamo do Vodopádového dómu, kde sme si prezreli aktuálny stav sondovania v "Suchej sonde". Následne sme sa presunuli do "Mokrej sondy", ktorá poskytovala vďaka menšiemu množstvu vody celkom prijateľné podmienky pre prácu. Podľa slov Paľa sa aj po intenzívnych dažďoch v priebehu týždňa dalo množstvo vody porovnať s úrovňou z dvoch predchádzajúcich akcií. Úprimne povedané, v duchu som si hovoril, že menej vody by som si vedel predstaviť ešte lepšie. Keďže práca v sonde znamená i napriek menšiemu množstvu vody premočenie jaskyniarskych oblekov, pri práci sme sa na dne sondy prestriedali všetci. Vytiahli sme 18 vedier sedimentu - najskor ťažkého mazľavého blata premiešaného s drobnejším kamením, na záver väčšie kamene. Práve uvoľnenie kameňov v ľavej strane sa zdá byť najpozoruhodnejšie. Po tom, čo Paľo odstránil prvú vrstvu sedimentov, podarilo sa Jarovi na ľavej strane uvoľniť spod skaly väčší kameň. Po jeho odstránení odtiekla okamžite všetka voda, ktorá sa tu hromadila v jazierku. Zreteľnene bolo počuť intenzívnejší zvuk vody stekajúcej ďalej pod skalu vľavo. Ja som pokračoval aj s rukavicami požičanými od Jara v odstránení najväčšej skaly vľavo, ktorú sa mi po dlhom podkopávaní z lepivého blata podarilo spod skaly vyslobodiť. Pri vyvaľovaní kameňa som si pomáhal aj zvukovými efektami, ktoré sa museli parádne ozývať po celom Vodopádovom dóme. Chalani nadomnou sa aspoň pobavili. Pri zbežnom sondovaní rukou som pod skalu prenikol asi po lakeť, ďalej bol priestor zanesený. Voda však zo dna sondy evidentne odteká práve týmto smerom. Na záver ešte Jaro pokračoval v rozoberaní skál a blata pod skalou - skúšali sme i sondovať pajserom, avšak ten prenikol len približne do hĺbky, ktorú som zistil rukou. Boli sme celkom slušne premočení, chlad naberal na intenzite a moje holé rúčky bez rukavíc boli parádne skrehnuté. V čase čakania na transport vedra  som si ich zohrieval aspoň šúľaním guličiek z blata. Rozhodli sme sa teda ukončiť prácu a pobrali sme sa von.

Pre ďalšie akcie bude určite potrebný ešte minimálne jeden pár rúk naviac (najlepšie aj s rukavicami)kvôli komplikovanému vynášaniu vedier zo sondy, na zváženie je i zabezpečenie stropu nad terajším dnom sondy, pretože tu nad hlavou nebezpečne visia veľké bloky závalu. Pre ďalší postup bude s najväčšou pravdepodobnosťou potrebné odvŕtať kus zo skaly vľavo nad miestom, kde odteká voda. Zväčší sa pracovný priestor a uľahčí sa ďalší postup v smere unikajúcej vody.

Po východe z jaskyne som sa pre zmenu slniečku potešil, dalo nám rýchlo zabudnúť na moré oblečenie a chlad z jaskyne. Po prezlečení som ešte zameral GPS polohu vstupu do jaskyne a už som sa šmýkal dolu svahom ku autu. Kúsok nad ním ešte do klubúka pribudlo pár masliakov, ktoré padli doma na úžitok v praženici. Nabudúce už mi len ostáva myslieť na všetko a do batôžku pribaliť aj rukavice.