Četníkova svadba - akcia 30.3.2008

Ivan Pohanka

Lokalita: kras Strážova, Zliechovská hornatina

Účastníci akcie: Ján Kasák, Igor Haviar, Ivan Pohanka

Jedno hmlisté nedeľné ráno sme sa opäť vydali k vrcholu Strážova. V jaskyni Četníkova svadba chalani našli malú odbočku, ktorá smerovala k zatiaľ neznámej chodbe označenej prútikárom. Ďalší postup bol možný až po odstránení veľkých kameňov v ťažko priechodnom mieste.

Išli sme traja. Vyzbrojení čakanom, kladivom a sekáčom sme stúpali zamrznutým snehom k jaskyni. Hnala nás nádej a vidina nového objavu. Mňa asi najmenej, lebo mi Jano s Igorom hore kopcom ušli.

Nádejná odbočka z hlavnej chodby jaskyne sa nachádza neďaleko od vchodu, stačilo prejsť pár metrov a boli sme pri nej. Vchod jaskyne bol zľadovatený a prievan nasávaného vzduchu spôsobil, že ľadové cencúle viseli zo stropu jaskyne aj 15 - 20 m od vchodu. Odbočka smerovala medzi veľké skalné bloky. Pomedzi ne menšie skaly a za nimi čierna tma s otáznikom.

Ako najtenší som sa tam vopchal ja a začal rozbíjať prvé kamene na menšie kúsky, aby sa dali vytiahnuť úzkou štrbinou von. Išlo to pomaly, miesta na zaháňanie sa kladivom bolo málo a skaly tvrdé. Uvoľnil som väčšiu skalu a potreboval som, aby mi ju niekto lanom pomohol zhora vytiahnuť. „Dajte lano!“ „Lano nemáme, nechali sme ho doma.“ A tak neostávalo iné, len roztĺkať skaly ďalej. Po chvíli sme sa s Janom vystriedali. Jano plný síl odbil kus skaly a ani neviem ako, podarilo sa mu pod ňu nasúkať.

Sedí Jano s 20 kg kameňom na kolenách v úzkej pukline a nevládze ho zdvihnúť nad hlavu, aby mi ho podal. Fučí, stoná, ale nič. Snažím sa naliezť do pukliny dolu hlavou, koľko sa dá, a pomôcť mu ho vytiahnuť, ale ruky sú krátke. Kameň naspäť pustiť nejde, hore ísť nechce a zdá sa, že tam bude Jano sedieť, kým niekto nezbehne do dediny po lano.

Po dlhých minútach mordovania to Jano vzdáva a obetuje svoj nový remeň. Opásal ním skalu, ja som zvrchu za remeň zahákol čakan a skalu sme horko-ťažko vyteperili von. Jano mohol vyliezť a konečne sa uvoľnil otvor, cez ktorý sa dalo pozrieť ďalej. Naliezol som doň dolu hlavou a zvedavo pozeral, čo je ďalej. Hodiny driny s kameňmi boli odmenené skúpo: asi po dvoch metroch sa skalné bloky spojili a štrbina ďalej nepokračovala. Čo už, stáva sa. Žiaden objav nie je.