Účinná susedská výpomoc

Text: Bohuslav Kortman, fotografie: Pavol Mucha, Dušan Bačík, Julo Martišík

Poslednú februárovú nedeľu sme sa ráno nad Zliechovom stretli s turistami z KST Manín Považská Teplá, ktorých sme požiadali o výpomoc pri prešliapavaní chodníka k jaskyni Četníkova svadba na Strážove. Vedeli sme, že pre hlboký sneh sa hore len tak ľahko nedostaneme, ale na výber sme nemali: kým by sme čakali, až sa sneh roztopí, v jaskyni pribudne vody a do tesných chodieb s názvom Braňove ozveny, kam sme museli ísť dokončiť mapovanie, nás nadlho nepustí vodný sifón.

Výstup k jaskyni zvyčajne zvládneme za necelú hodinu, ale tentoraz nám cesta do Prezliekarne trvala viac ako dve hodiny. Najviac sa natrápili tí vpredu, ktorí sa prebíjali nahor strmým svahom, brodiac sa miestami až po pás v snehových závejoch. Ešteže sa vyčasilo, hoci na druhej strane sneh pod lúčmi slnka ešte viac oťažel. Zato dobrá  nálada nás neopúšťala po celý čas výstupu ani potom, ako sme sa rozdelili – turisti pokračovali až na vrchol Strážova, kde sa mohli pokochať prekrásnymi výhľadmi, a my jaskyniari už v overaloch a s prilbami na hlavách sme sa presunuli do jaskyne. Ešte predtým sme sa však museli do nej prekopať asi meter a pol hrubou vrstvou snehu, dúfajúc, že kopeme na správnom mieste. Nečudo, že pod zem sme sa dostali  až po dvanástej a von sme vyšli podvečer čosi pred piatou. S turistami z Považskej Teplej a Považskej Bystrice, ktorí medzitým odišli domov, sme sa v ten deň už nevideli. Určite sa však ešte stretneme – buď v niektorej z „našich“ jaskýň, alebo v marci na odomykaní Manínskej tiesňavy či v apríli na Jilemnického jarnej 25-ke.

P. S. Turisti spod Manína sa na Strážove v hlbokom snehu či s ťažkým nákladom nenamáhali prvý raz: napríklad v lete 2004 s nami spolupracovali pri vynáške do Jánošíkovej jaskyne a v novembri 2006 k novoobjavenej Strážovskej priepasti. Fotografie nám pripomenú aj február 2005, keď prvý raz prešliapavali cestu do Prezliekarne. Ďakujeme im za to!