Čo sa udialo u nás v júni?

Bohuslav Kortman

Zakiaľ Michal našu webovú stránku istý čas neaktualizoval, lebo bol na dovolenke, viacerí členovia a čakatelia jaskyniarskeho klubu Strážovské vrchy vyvíjali aktivity, o ktorých informujeme aspoň dodatočne.

Potom ako sme verejnosti ukázali krásy a vzácnosti Pružinskej Dúpnej jaskyne (akcia sa uskutočnila v rámci projektu Poďme znova do jaskyne a mala veľmi dobrý ohlas) si túto jaskyňu prezreli aj deti z Materskej školy Lánska v P. Bystrici a jeden večer si v nej boli „zamakať“ Paľo a Igor s Milanom z JK Dubnica nad Váhom. S ďalšími dvoma členmi dubnického jaskyniarskeho klubu sme niekoľkí pracovne i exkurzne navštívili dve jaskyne neďaleko Babirátky – Jaskyňu v Dubovej a Líščie diery. V Babirátke sme sa neskôr bez väčšieho úspechu pokúsili o prienik do virguľou naznačených možných podzemných priestorov napravo od vchodu do tejto zaujímavej a dobre prístupnej jaskyne v Radotinskej tiesňave.

Viac sa nám darilo v jednej z Frívaldských jaskýň (č. 9), kde Jano, Jaro a Bohuš osadili 19 pevných meracích bodov a zamerali zatiaľ 58 m chodieb v rozsiahlom blokovisku, v ktorom sa ukazujú možnosti ďalšieho postupu do zatiaľ neznámych dutín. Po dokončení merania a nakreslení mapy jaskyne sa chystáme zamerať aj ďalšie v tejto lokalite.

Potešilo ma, že sme sa začali aktivizovať aj v lokalite, ktorá patrí k tradičným, čo sa týka pracovných i spoločenských akcií – Priepasti medzi Kačkami či Kortmanke. Pokosili sme lúku pri našej jaskyniarskej základni, urobili poriadok jednak s konármi, ktoré na nej zostali po zlomenom stromisku, jednak v chatke vrátane zreparovania sporáka. Tu sa činili najmä Laco, Miro, Bohuš a Jožo s Janom. Bol by som rád, keby dôvodom zvýšeného úsilia medzi Kačkami nebolo len blížiace sa stretnutie s jubilujúcimi členmi jaskyniarskeho klubu, ale aj oživenie speleologickej prieskumnej činnosti v priepasti, sonde na Hrubej Kačke a ich krasovom okolí.

Nakoniec som si nechal zatiaľ poslednú jaskyniarsku akciu, ktorá sa uskutočnila prvú júlovú nedeľu v Četníkovej svadbe na Strážove. Nedostatok snehu v zime i suché počasie v poslednom období zapríčinili, že v jaskyni je veľmi málo vody: tuším iba druhý raz v histórii bádania v tejto najväčšej jaskyni Strážovských vrchov sa v Braňových ozvenách stratila všetka voda, ktorá nám tam robieva „veľkú radosť“. Podobne málo vody je i vo Vodopádovom dóme a na iných zvyčajne zamokrených miestach. Bolo by to potrebné využiť a pokúsiť sa sondovaním preniknúť do predpokladaných voľných priestorov. Pravda, aj v tomto prípade platí, že bez práce nie sú koláče – a ani nové objavy v jaskyniach.