Zelená modrá 2013 je za nami

Text: Bohuslav Kortman, Foto: P. Hriňák, P. Chmela, N. Janceová, B. Kortman, L. Kortmanová

Tretí ročník nášho podujatia sa uskutočnil za priaznivého počasia, ktoré panovalo cez posledný júnový víkend v Strážovských vrchoch, ale aj v príjemnej spoločenskej (mikro)klíme v areáli  ihriska v Čelkovej Lehote a v Pružinskej Dúpnej jaskyni. Svedčia o tom pozitívne ohlasy a vyjadrenia účastníkov akcie – návštevníkov, účinkujúcich i jej spoluorganizátorov. So záujmom verejnosti sa stretol turistický pochod Čelkovská desiatka, ktorý bol súčasťou podujatia prvý raz a zúčastnilo sa na ňom viac ako sto členov KST a neorganizovaných turistov. Mnohí z nich si nenechali ujsť ani popoludňajší kultúrny program s vystúpeniami žiakov ZUŠ Stella, členov ľudovej hudby FS Mladosť, country a folkových skupín Zálesáci, Kortmanovci či Tabak, ktorý roztancoval prítomných na záverečnom countrybále. Country hviezdou sobotného večera však bol Allan Mikušek, ktorého obecenstvo dlho nechcelo pustiť z pódia. Jemu i ostatným chutil guláš z diviny od domácich kuchárov, ovčiarske produkty z Farmy Pružina alebo baranina na mongolský spôsob, ktorú pripravili členovia nášho jaskyniarskeho klubu. Česť zapáliť pripravenú veľkú vatru pripadla navečer jeho predsedovi, ktorý na druhý deň slávnostne odhalil novú informačnú tabuľu na náučnom chodníku Karola Brančíka v Pružine-Priedhorí. Slávnostný rámec podujatia v nedeľu zdôraznil koncert speváčok a muzikantov FS Považan i našich Kortmanovcov v Dúpnej jaskyni, ktorú si za celý deň v sprievode jaskyniarov prezrelo bezmála 400 záujemcov. O úspešný priebeh Zelenej modrej 2013 sa okrem členov JK Strážovské vrchy SSS pričinili spoluorganizátori z Čelkovej Lehoty a Pružiny na čele so starostami oboch obcí Jurajom Čelkom a Michalom Ušiakom, ale aj mnohí ďalší ochotní pomocníci a sponzori podujatia.       

Z ohlasov na ZM 2013:

Vďaka Tebe i ostatným z klubu za skvelú akciu! Moja rodina bola nadšená. Škoda len, že sme nestihli koncert, lebo Kortmanka nám dlho trvala. Ale aj tam bolo krásne.

MIRO SOVA, predseda Trenčianskeho speleoklubu

Klobúk dole, pripravili ste to výborne. A bolo nám ľúto, že sme nestihli koncerty, ale s viacerými sme sa stretli a mali veľmi pekné dojmy... Aj ohlasy zo soboty boli super. Zvládli ste to na 1, myslím, že aj ľudí bolo veľa. Najviac sa mi páčilo, keď tam chodili celé rodiny aj s deťmi.

Ing. MARTA BELAVÁ, predsedníčka OKST Pružina

Akcia v Dúpnej bola výborná.  Prišli by sme aj v sobotu, ale dcéra by tam asi ešte nevydržala.  V jaskyni sa jej páčilo. Na budúci rok bude staršia, tak uvidíme. Niekedy by sme prišli aj na jaskyniarsku akciu. 

PAĽO CVACHO, tajomník JK Varín