Viete, kto je Medzo?

Bohuslav Kortman

Peter Medzihradský - zväčšiť foto

Medzo alebo Peťka, vlastným menom Peter Medzihradský, je známy v prvom rade medzi jaskyniarmi, a to nielen u nás na Slovensku. Nečudo, veď je držiteľom slovenského hĺbkového rekordu -2060 metrov, ktorý dosiahol vlani v najhlbšej jaskyni na svete Krubera – Voronja na Kaukaze. Okrem jaskyniarstva sa venuje paraglidingu, skialpinizmu, turistike a fotografovaniu. Živí sa výškovými prácami a stavbárstvom.    

Od roku 1970 (vtedy sa v Dubnici nad Váhom narodil), ale najmä po roku 1988, keď začal liezť do jaskýň, aby sa o ďalšie štyri roky stal riadnym členom Slovenskej speleologickej spoločnosti (SSS), toho pod zemou i na nej zažil naozaj veľa. Ako jediný Slovák zostúpil do najhlbších jaskynných vertikál na svete v Julských Alpách (Kanin, Slovinsko) Vrtiglavica (-643 m) a Brezno pod Velbom (-501 m). Na expedícii SSS v chorvátskom Velebite sa podieľal na objave prvej „slovenskej“ jaskyne hlbšej ako 1000 metrov. Dnes má táto Slovačka jama hĺbku 1320 metrov. Jaskyne skúmal aj v Južnej Amerike v rámci expedície na stolovú horu Roraima vo Venezuele (kvarcitová jaskyňa Cueva Ojos de Cristal – Kryštálové oči) alebo v Ázii na kaukazskom hrebeni Fišt, na Arabike v Abcházsku (náročné zimné výpravy do priepasti Krubera – Voronja). Práve tu pri prvej expedícii prežil „iba“ s dolámanou nohou haváriu vrtuľníka i niekoľkodňový transport do nemocnice a pri rekordnom zostupe do tejto priepasti počas vlaňajšej výpravy strávil v podzemí nepretržite desať dní. Ešte predtým zažil horúce chvíle v priepasti Gorgothakas na ostrove Kréta, kde zostal uväznený viac ako tridsať hodín. Naposledy vo februári 2008 bol účastníkom medzinárodnej expedície do bezmála tisícmetrovej priepasti Skalarjevo Brezno na Kanine, organizovanej medzinárodnými speleotímami Kóta 1000 a Cavex, ktorých je členom.

Peter Medzihradský alias Medzo (Peťka) je doma predovšetkým v Mojtínskom krase v Strážovských vrchoch, kde pôsobí a na Mojtíne má svoju základňu Jaskyniarsky klub Dubnica nad Váhom. Tento skúsený speleoalpinista a náš jaskyniarsky sused a dobrý kamarát je súčasným predsedom tohto klubu a veľkú časť svojich aktivít spája s jeho činnosťou.